Üniversitemizde Yaşam

Üniversitemizde Yaşam

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, başkentin merkezinde yer alan bir şehir üniversitesidir. Fakülte ve yüksekokullar Beşevler, Çankaya, Gazi Mahallesi, Gölbaşı, ve Polatlı olmak üzere şehrin çeşitli merkezlerinde yer almaktadır. Üniversitemizde yıl boyunca konserler, kültür şenlikleri, tiyatro gösterileri, sinema günleri, şenlikler, müzik ve halk oyunları gösterileri, anma ve kutlama törenleri, sergi, kongre, panel, sempozyum ve konferanslar gibi çok çeşitli bilimsel, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi değişik büyüklüklerde 10 adet salona sahiptir. Kapsamlı toplantılar için 1600 kişilik Itri Salonu, orta ölçekli toplantılar için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde bulunan 450 kişilik Yüzüncü Yıl Salonu ve Rektörlük Yerleşkesinde bulunan 600 kişilik Abadan Konferans Salonu yanında küçük kapsamlı birçok salon bulunmaktadır. Öğrencilerimizin profesyonel gelecekleri için olduğu kadar, keyifli zaman geçirmeleri için de hizmet veren bu salonlar, onları alanlarında uzmanlaşmış isimlerle buluşturdukları gibi, çatımız altında geçirdikleri yıllarda tatlı anılar biriktirmelerine de aracı olmaktadır.

ÖĞRENCİ ODAKLI BİR EĞİTİM

Üniversitemiz, yaklaşık 30 bin öğrencisiyle eğitim öğretime devam etmektedir. Bu sayının 21.049’unu ön lisans ve lisans programlarına kayıtlı öğrenciler oluşturmaktadır. 7.784 öğrenci ise yüksek lisans ve doktora programlarında okuyarak, daha iyi bir geleceğe hazırlanmaktadır.

GÜÇLÜ VE NİTELİKLİ AKADEMİK KADRO

Üniversitemizde her biri kendi uzmanlık alanında önemli başarılara imza atmış, 213 profesör, 116 doçent, 148 Dr. öğretim görevlisi, 133 öğretim görevlisi, 466 araştırma görevlisi olmak üzere yaklaşık bin akademisyen görev yapmaktadır.

ÇİFT ANADAL/YANDAL UYGULAMASI

“Çift Anadal” uygulaması ile ön lisans veya lisans programlarını başarı ile yürüten öğrencilerimiz, ilgi duydukları başka bir programda eş zamanlı şekilde ders alarak ikinci bir dalda ön lisans veya lisans diplomasına sahip olabilirler. “Yan Dal” uygulaması ile de kendi lisans programlarına ek olarak, başka bir programı izleyip sertifika alabilirler.

KÜTÜPHANE VE E-KAYNAKLAR

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kütüphanesi, eğitim ve araştırma programlarının gereksinimleri doğrultusunda her türlü bilgi ve bilgi kaynaklarını toplayarak akademisyen, öğrenci ve idari personelin hizmetine sunmaktadır. Ödünç verme hizmetlerinin de sağlandığı kütüphanenin koleksiyonunda; 31.824 adet basılı kitap, 7085 adet süreli yayın, 2597 adet tez yer almaktadır. Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için “Kütüphaneler arası İşbirliği” yoluyla yurt içindeki kütüphanelerden ödünç kitap ve makale fotokopileri getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır. Kütüphanemiz tarafından Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi ile protokoller gerçekleştirilmiştir. Ayrıca TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama Sistemi) hizmeti alabilmek ve sağlamak için ULAKBİM ile protokol imzalanmıştır. Turnitin, Ithenticate ve Intihal.net programları kütüphanemiz aracılığıyla kullanılabilmektedir. Temel olarak Sosyal Bilimler alanında 27 adet veri tabanı açık erişimde bulunmaktadır. Ebscohost Arama Motoru ile hızlı arama yapılabilmektedir. Web sayfamız üzerinden Elektronik Veri tabanlarına uzaktan erişim sağlanabilmektedir.

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Üniversitemiz 85 adet öğrenci topluluğuna sahiptir. Öğrenci Toplulukları, mesleki ve kültürel olarak iki alanda etkinlik göstermektedir. Mesleki topluluklar, öğrencilerimizin profesyonellerle buluşması, kariyer planlaması, sosyal ağlarının oluşturulması ve derslerinde öğrendikleri teorik bilgileri uygulama imkanı sunmaktadır. Kültürel topluluklar ise, nitelikli zaman geçirmenin yanı sıra, mezuniyet sonrası hayatlarında konuları çok boyutlu olarak ele alabilen, çeşitli konularda bilgi ve görüş sahibi olan bireylerin yetiştirilmesi için fayda sağlamaktadır. Bugün Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi eşli danslardan halk danslarına, münazaradan doğa sevgisine, müzikten geleneksel sanatlara, sinemadan yardımlaşmaya kadar topluluklarla öğrencilerine kendilerini yetiştirebilecekleri birçok elverişli ortam oluşturmuştur.

SPOR OLANAKLARI

Beşevler Yerleşkesi içinde yer alan spor salonumuzun içinde Fitness salonu ve 2 adet Sauna bulunmaktadır. Diğer bir Fitness salonumuz ise Rektörlük Binası bulunmaktadır. Gölbaşı Yerleşkesi’nde Basketbol, Voleybol ve Tenis açık alanlarının yanı sıra Yürüyüş Parkuru da hizmet vermektedir. Ayrıca 2018- 2019 eğitim ve öğretim yılında Üniversitemiz Atıcılık Takımı, Üniversiteler arası Türkiye Şampiyonasında 3. olmuştur. Aynı dönem içinde satranç, masa tenisi, güreş branşlarında da üniversitemizi temsilen sporcularımız önemli performans ortaya koymuşlardır. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında birçok spor dalında dönem başında yapılacak seçmelerle öğrencilerimizin Üniversitemizi temsil etmeleri sağlanacaktır.

BURS OLANAKLARI

Gereksinimi olan başarılı öğrencilere, öğrenci yemekhanesinde günde bir öğle öğünü ücretsiz olarak sağlanır. Yemek bursu 1 akademik yıl için geçerlidir. Yurt bursu; Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemize ayrılan karşılıksız burs kontenjanı fakülte ve yüksekokulların kayıtlı öğrenci sayıları göz önüne alınarak dağılımları belirlenmektedir.

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA

Üniversitemiz tarafından yarı zamanlı hizmet karşılığında öğrencilerimize burs verilmektedir. Öğrenimlerine devam edebilmek için ekonomik desteğe gereksinim duyan öğrencilerimiz arasında nesnel ölçütlere göre belirlenen öğrencilere, Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokullarında ya da Üniversitemizin diğer birimlerinde ders saatleri dışındaki boş zamanlarında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kişilik ve becerilerinin gelişmesi sağlanmakta onların iş disiplini edinmiş üretken bireyler olarak yetişmesine kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı verilmektedir.

YURT OLANAKLARI

Başkentin merkezinde olmasından dolayı öğrencilerimiz şehrin her yerinde ikamet edebilmekte ve bütün olanaklarından yararlanabilmektedir. Devlet ve özel öğrenci yurtlarının büyük bir kısmı, yerleşkelerimizin yakınlarında bulunmaktadır.

ULAŞIM

Başkentin merkezinde yer alan üniversitemiz, ulaşım açısından da öğrencilerimize kolaylık sağlamaktadır. Yerleşkelerimizin, metro ve tren istasyonlarına yakın olmaları, otobüs ve minibüsle yapılan toplu taşımacılığın da aynı hat üzerinde gerçekleşmesi şehir içi ulaşımın rahatlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

ENGELLİ ÖĞRENCİ DESTEĞİ

Rektörlük’te yer alan Engelli Danışma ve Hizmet Birimi, ilgili Rektör Yardımcısının başkanlığında engelli öğrencilerimize her konuda yardımcı olmaya ve gerekli düzenlemeleri yapmaya kararlılıkla devam etmektedir.

BESLENME HİZMETLERİ

Yemek hizmeti, tüm öğrencilerimiz için yerleşkelerimizde verilmekte olup; yemekler, hijyenik ortamda uzmanlar denetiminde hazırlanmakta ve servis yapılmak suretiyle öğrencilerimize ulaşmaktadır.

EĞİTİM, DİNLENME VE SOSYAL TESİSLER

Üniversitemiz gerek konumu gerekse de iç olanakları olarak dinlenme ve sosyal etkinliklere erişimi kolay bir pozisyondadır. Ayrıca akademik eğitimin yanı sıra birçok sosyo-kültürel eğitime de öğrenciler rahatlıkla ulaşabilmektedir.

YURTDIŞI EĞİTİM İMKÂNLARI

Bilimsel çalışmalarında evrensellik anlayışını temel alarak dünyadaki bilimsel gelişmeleri yakından takip eden Üniversitemiz, uluslararası birçok anlaşmaya da imza atmaktadır.

ERASMUS+ PROGRAMI

Erasmus+ programı ile öğrencilerimiz bir eğitim yılı boyunca Avrupa’da yükseköğretime devam edebilmektedir. Erasmus+ programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik etmekte, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlamakta ve Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

MEVLANA PROGRAMI

Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu program ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

ULUSAL DEĞİŞİM PROGRAMI: FARABİ

Üniversitemiz Farabi Değişim Programı ile öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince bir başka yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretimlerine devam etme fırsatı vermektedir.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.